O projektu

Ondrášovka Cup

Vážení hráči, rodiče, trenéři a ostatní fotbaloví fanoušci,
dovolte, abychom vám představili mimořádný fotbalový projekt Ondrášovka Cup.

1.ročník – 2013

Projekt vznikl v roce 2013 a jeho začátek byl určen pouze hráčům ročníku narození 2004. Na turnaj se podařilo přilákat i ve spolupráci se slovenskými kluby (MŠK Žilina, FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava) celkem 28 mužstev což čítalo cca 320 hráčů a 56 trenérů. Ve spolupráci se společností TVCOM se odvysílalo 155 utkání včetně vyhlášení výsledků. V rámci tohoto ročníku proběhl také trenérský seminář pod vedením Ing. Jaroslava Hřebíka, sportovního ředitele AC Sparta Praha.

2.ročník – 2014

Při druhém ročníku již došlo k zásadnímu nárůstu počtu věkových kategorií a to na U8, U9, U10 a U11. Turnajů se zúčastnilo celkem 114 týmů. Kromě českých zástupců byly pozvány také slovenský MŠK Žilina a běloruský gigant FC Bate Borisov. Na TVCOM se odvysílalo 560 přenosů. Slavnostní dekorace vítězného týmu, AC Sparta Praha, byla odvysílána na ČT sport v rámci přenosu fotbalového utkání Synot ligy (AC Sparta Praha vs. FK Baumit Jablonec) z Letné, kde tomuto přihlíželo více než 7.000 diváky.

3.ročník – 2015

V třetím roce projekt nadále expandoval a to především v počtu týmů ve všech věkových kategorií U8, U9, U10 a U11. V hlavních soutěžích mělo jistotu účasti 27 mužstev pro každou kategorii, tedy celkem 108 mužstev. Velkou změnou v tomto ročníku byla možnost se v každé věkové kategorii kvalifikovat do finálových turnajů. Do těchto kvalifikací se přihlásilo neuvěřitelných 72 mužstev z 39 klubů, což tento projekt začalo řadit k největšímu, jak svým rozsahem, tak i počtem utkání těchto věkových kategorií. Třetího ročníku se nakonec zúčastnilo celkem 180 týmů z 67 klubů od Synot ligy až po ty nejnižší výkonnostní soutěže včetně slovenského klubu MŠK Žilina. V průběhu osmi dní navštívilo turnaje celkem 12.258 diváků, což je velice sympatické číslo na mladé začínající naděje českého fotbalu. Na TVCOM shlédlo 583 přenosů cca 20.000 unikátních uživatelů, přičemž jsme zaznamenali více než 110.000 připojení. Poprvé v historii byla finálová utkání živě komentována.

4.ročník – 2016

V roce 2016 došlo k několika zásadním změnám. První z nich bylo rozšíření o další věkové kategorie U12 a U13, přičemž získal Ondrášovka cup oficiální statut Pohár mládeže FAČR věkových kategorií U8-U13. Turnajů se nakonec zúčastnilo celkem 232 týmů což bylo cca 4.000 hráčů a hráček. Po sečtení výsledků turnajů ve všech věkových kategoriích se stal celkovými vítězem tým FC Hradec Králové. Bilance mladých hradeckých fotbalistů byla obdivuhodná – 4 x ve finále, přičemž 1 x zvítězili a 3 x skončili druzí. Druhou změnou bylo zakomponování edukativní složky projektu. Na webu v sekci Fotbalová akademie se objevily video magazíny, rozhovory, rady, návody a podobné formáty, které by měly pomoci nasměrovat malé fotbalisty na správnou cestu vrcholového sportovce. Tematicky jsou zaměřeny na mentální koučink, dietologii, zdraví, kondiční přípravu a dalšími. Vše je určeno rodičům, trenérům a samozřejmě i samotným mladým hráčům. Nově také začal fungovat i oficiální youtube kanál, kde jsou stovky videí od rozhovorů s malými hráči až po rozhovory s fotbalovými osobnostmi, které již shlédly desetitisíce lidí.

5.ročník – 2016/17

Tohoto ročníku se zúčastnilo 421 týmů, a to v kategoriích U8-U13. Díky takovému množství muselo dojít ke změně systému turnajů. Již v srpnu 2016 se odehrály předkvalifikace, následně na podzim kvalifikace a na jaře 2017 finálové turnaje. Celkovým vítězem se stala AC Sparta Praha. Oficiální tváří tohoto ročníku byl Václav Černý, jeden z největších českých fotbalových talentů. Kromě mnoha nových magazínů v sekci Fotbalové akademii a stovky vidí na youtube kanále přibyly další novinky. Proběhla první edukativní přednáška, a to s Marianem Jelínkem, uznávaným mentálním koučem, na téma mentálního koučinku mladých sportovců. Marian Jelínek byl zároveň přítomen na finálovém turnaji kategorie U10, kde byl celý den k dispozici trenérům pro koučink jejich týmů. Ve spolupráci s výživovým poradcem FAČR, doktorem Pavlem Suchánkem, jsme sestavili speciální jídelníček pro finálové turnaje. Další novinkou byla anketa GÓL Ondrášovka cupu, v které mohli všichni hlasovat a vybírat nejlepší gól z finálových turnajů napříč všemi kategoriemi.

Ambasadoři a tváře projektu

Od roku 2013 se k projektu přihlásilo mnoho osobností, které se stali ambasadory či tvářemi projektu a kteří přispěli k tomu, že nabývá celý projekt takovýchto rozměrů. Patří sem mimo jiné Jaroslav Hřebík (sportovní ředitel AC Sparta Praha), Stanislav Vlček (bývalý reprezentant ČR a hráč SK Slavia Praha),  Josef Hušbauer (reprezentant ČR, hráč SK Slavia Praha), Tomáš Hübschman (bývalý reprezentant ČR a hráč FK Baumit Jablonec), Jakub Dovalil (bývalý trenér fotbalové reprezentace U21), Jakub Kohák (herec, režisér a velký fotbalový fanda a „odborník“) a mnoho další. Neodmyslitelnou součástí projektu je i Pavel Čapek, dlouholetý fotbalový redaktor a komentátor ČT sport, který je průvodcem projektu.

V roce 2016 byl oficiální tváří projektu Václav Černý, jedna z největších nadějí českého fotbalu.

 

 

foto o projektu 2

foto o projektu 3